Změny v BARFování podle ročního období

03.11.2019

Stejně jako jste zvyklí měnit svůj jídelníček během roku, můžete tak měnit i zvyky v BARF stravování vašeho psa. S blížícím se podzimem a zimou upřednostňujeme těžší, více tučná jídla a naopak s prvním jarním sluncem máme tendenci jídelníček odlehčit, přidat více ovoce, zeleniny a pohybu. 


Jaro a podzim - nejoblíbenější měsíce plné tréninků, sportu a turistiky

Jarní a podzimní měsíce jsou u nás neoblíbenější. Není teplo, ani zima, za míčkem nebo frisbee může Dori běhat celý den a ještě večer si může pořádně zatrénovat. 

V těchto měsících dbám hlavně na kvalitní a vyváženou stravu, zvyknu experimentovat s druhy masa, z příloh soustřeďuji pozornost skoro výhradně jenom na zeleninu a zařazuji co nejvíce doplňků výživy, zejména kloubní výživy - Dromy Flex Vet tekutý nebo Alavis 5

Stačí jenom voda

Během těchto měsíců probíhá i sezóna línání, je potřeba mu věnovat zvýšenou pozornost při starostlivosti o srst. Podle mého názoru přílišná starostlivost o srst zvenku je nežádoucí. Šampóny a kondicionéry v dlouhodobém měřítku spíš kvalitu srsti snižují. Hlavně u plemen, které mají samočistící, absolutně bezúdržbovou srst - krátkosrstá a hrubosrstá plemena, kólie, australský ovčák...

O kvalitu srsti pečuji jenom kvalitní výživou a vhodně zvolenými doplňky stravy. Pro zářivou srst přidávám krill, výsledky jeho užívání uvidíte na vlastní oči během měsíce, lněné semínko pro hustou, lesklou srst a zdravou pokožku, kokosový olej při výskytu suché a šupinaté kůže (zvyknu ním srst i potřít) a konopný olej pro podporu imunity a zdravou pokožku.

Na podzim do stravy zařazuji více tučného masa, vepřového sádla, ovčího tuku a mléčné doplňky, aby Dori po létě přibral - plnotučný tvaroh, zákys, tučný bílý jogurt...


Léto a klidový režim

Pokud jsme zrovna nebyli celý den u vody, v extrémních teplotách jsme veškerý čas trávili doma až do západu slunce. I potom jsme se větší fyzické aktivitě radši vyhnuli.

V létě kupuji nejčasteji jenom hovězí a kuřecí kusové maso, masité kosti a vnitřnosti vcelku, na nějaké míchání doplňků a olejů do jídla nepomyslím já, ani Dori. Vynahrazujeme si to ale tím, že má v létě přístup skutečně k mnoha druhům ovoce, které jí na "kila". Dobrým příkladem je meloun, který Dori miluje vychlazený a dopřává si ho hlavně večer po jídle. Zeleninu přidávám jenom občas, nejčastěji salát, mrkev nebo červenou papriku. Doplňky stravy, mléčné výrobky ani obilné přílohy v tomhle období nedávám. 


Zima 

Zima 2019 bude Doriho první už jako "dospěláka". :)

Uvidíme, co se pozměnilo a co bude úplně jinak. Minulou zimu byl Dori ještě malé štěňátko, objevoval svět a chutě neměl zdaleka tak jasné. Vepřové maso s droby bylo hrozné "fuj", zatímco teď se ho neumí nabažit. 

Budeme se soustředit na kvalitní a vyváženou stravu, zařazovat více druhů tučnějšího masa, a celkově přidávat víc sacharidů a tuků do stravy - Přílohy z obilnin v BARF stravě, Pečená příloha z ovesných vloček, mrkve a lněných semínekvepřové sádlo a ovčí tuk, jelikož je už Dori fyzicky zdatnější a aktivnější. Určitě vyrazíme i někam na hory. :)

Jako skvělá ochrana psích polštářků před zimou se nám osvedčilo mazání kokosovým olejem, sádlem nebo bylinnou hojivou mastí od Dromy.

Máte taky svoje oblíbené tipy a triky na zimu? Napište nám, budeme moc rádi! :)Nezapomeňte nás sledovat na instagramu! :)


Pár slov na závěr...

Prosím, tenhle článek berte pouze jako informativní. Každý pes je individuální, co sedí jednomu a prospívá na tom, nemusí sedět druhému a naopak. Při výběru potravin do jídelníčku vašeho štyrnohého kamaráda přistupujte zodpovědně a neváhejte se zeptat svého veterináře.

S láskou, 

Zuz a Dorian (: