Začátky BARFování s Dorianem, jídelníček od začátku po 1 rok

07.01.2020

Vítáme Vás u prvního článku v roce 2020 na našem blogu Barfood! Doufáme, že jste do nového vstoupili tou správnou tlapkou a předsevzetím, že tohle bude ten správný rok se do BARFování pustit naplno. :)

Novoroční sentiment jsem využila v prospěch blogu a rozhodla se zavzpomínat na začátky krmení syrovou stravou u Doriana. V tomhle článku najdete jídelníček od 50tého dne až po 1 rok, od začátku jenom na BARFu, fotky a k tomu nějaké mé tipy a postřehy. :)


od 50. dne (1 měsíc a 21 dní) - do 2. měsíce

Už od chovatelky byl Dorian naučen na syrové maso a okousavání masitých kostí prakticky hned od začátku, takže jsme nemuseli seznamování s masem extra řešit. 

Prvních 7 dní jsem vůbec neexperimentovala. První tři dny měl Dorian kuřecí hrubomleté maso (syrové) s rýží kvůli průjmu, pak jsme začali krmit "normálně". Do 2. měsíců jsem se soustředila pouze na krmení převážně většími kousky masa a zařazovala větší kosti na okus. Vnitřnosti jsem zařadila až po 2. měsíci věku. Jiné přílohy kromě občasné rýže jsem nezařazovala (zelenina, ovoce, mléčné výrobky, oleje ani jiné doplňky výživy).

Denní dávka: 490g - 7% z 10kg (předpokládaná váha za 14 dní)

Poměr krmné dávky: 60% svalovina, 30% kostí a 10% příloh
Příklad: 294g kuřecího ořezu, 147g kuřecích krků, 49g rýže - rozdělíme na 4 porce
Druhy masa: kuřecí, hovězí, vepřové
Frekvence krmení: 4x za den
Svalovina: ořez, kousky, hrubomleté maso
Vnitřnosti: zatím ne
Masité kosti: křídla, stehna, skelet, žebra, špalíčky, krky
Přílohy a doplňky: občasná rýže


od 2. - do 3. měsíce

Na tohle období vzpomínám velice ráda. Dorian byl "doslova" jako popelnice a neměl problém sníst cokoliv, co jsem mu připravila. V 2,5 měsících vážil 10kg, vzhledem ke svojí výšce měl odpovídající váhu. O jídlo měl velký zájem a nebyl vybíravý. Do krmné dávky jsem zařadila některé druhy vnitřností, zejména zelené dršťky, které jsem dávala do krmné dávky prakticky každý den, játra v omezeném množství, vepřový mozeček a hovězí vemínko. Nedoporučuji v tomhle věku zkoušet ledvinky nebo slezinu.

Misky začaly být hezky barevné díky zelenině, kterou jsem strouhala najemno nebo podávala i větší kousky. Jiné přílohy kromě zeleniny jsem už nedávala. Z doplňků dostával pouze celé vajíčko 3x týdně. V tomto období jsem dbala hlavně na vyváženou krmnou dávku, nechtěla jsem experimentovat. 

Denní dávka: 840g - 7% z 13kg (předpokládaná váha za 14 dní)

Poměr krmné dávky: 35% svalovina, 15% vnitřností, 20-30% kostí a 10-20% příloh
Príklad: 294g hovězího ořezu, 126g zelených drštěk, 252g hovězích žeber, 168g zeleniny a (nebo) jiné přílohy - rozdělíte na více porcí během dne
Druhy masa: kuřecí, hovězí, vepřové, krůtí
Frekvence krmení: 3-4x za den
Svalovina: ořez, kousky, hrubomleté maso, srdce
Vnitřnosti: neprané dršťky, mozeček, játra, vemínko
Masité kosti: křídla, stehna, skelet, žebra, špalíčky, krky, morkové kosti, oháňky, biskupy...
Přílohy a doplňky: celé vejce se skořápkou, zelenina (hrášek, mrkev, červená řepa, paprika, cuketa)


3. a 4. měsíc

Tyto dva měsíce hodnotím velmi pozitivně. Dorian prospíval skvěle, pravidelné očkování i odčervování nedělalo žádný problém, veterinářka ho vždy chválila za krásnou stavbu těla a potvrdila normální váhu vzhledem k jeho výšce. I když šla nahoru skutečně raketovou rychlostí.

Během 3. měsíce, právě na doporučení veterinářky, jsem poprvé do krmné dávky zařadila i doplňky výživy. Kloubní výživu, přípravek Osteo na zuby (používali jsme do přezubování) a Balancer pro vyvážení dávky vápníku a fosforu. V polovině 4. měsíce jsme přidali i krill. Pokud se chcete o těchto doplňcích výživy dozvědět více, mrkněte dolů do úvodu stránky. Dále dostával 3x týdně plnotučný tvaroh, plnotučný bílý jogurt a zákys, které jsem pak odečetla od dávky masa. Druhy masa jsem obohatila o kachní, skopové, telecí maso a zvěřinu, hovězí jazyk, plíce i žaludek. Zkoušela jsem i ryby ale pokud naše články čtete už delší dobu, tak víte, že se to nesetkalo s úspěchem. :) Jeho krmná dávka obsahovala vše, co aktuálně vidíte na blogu, s výjimkou ledvinek a sleziny, ty jsem zařadila až v pozdějším věku. Na konci 4. měsíce už vážil 14,8kg.

Denní dávka: 1020g - 6 až 7% z 17kg (předpokládaná váha za 14 dní)

Poměr krmné dávky: 35% svalovina, 15% vnitřností, 20-30% kostí a 10-20% příloh

Příklad: 180g hovězího masa, 177g hovězích plic, 153g drštěk, 306g krůtích krků, 204g zeleniny a (nebo) jiné přílohy (někdy jsem zvykla 50% z této dávky nahradit přidáním nepraných drštěk) - rozdělíte na více porcí během dne 
Frekvence krmení: 2-3x za den
Svalovina: kusová, ořez, hrubomleté maso
Vnitřnosti: neprané dršťky, mozeček, játra, vemínko
Masité kosti: křídla, stehna, skelet, žebra, špalíčky, krky, morkové kosti, oháňky, biskupy... 
Přílohy a doplňky: vejce se skořápkou, zelenina (listová zelenina, hrášek, mrkev, červená řepa, paprika, cuketa), tvaroh, jogurt, zákys, kloubní doplněk výživy, Balancer, Osteo, Krill


5. a 6. měsíc

V průbehu těchto měsíců měl Dorian stabilnějších 19kg, váha přestala stoupat tak rychle, zato změny v chování byly doslova ze dne na den. S prvním zvednutím nohy přišla puberta, nezájem o jídlo a hladovky. Přezubování tomu vůbec nepomáhalo. Už ke konci 4. měsíce jsem tušila, že ho ty zuby potrápí víc, než jsme čekali. Pravidelně nás budil uprostřed noci, buď na průjem nebo chtěl jenom hladit, pak zbytek noci okusoval dřevo do krbu nebo morkovou kost, kterou jsem mu nechávala přes noc na pelíšku. Jeho hladovkami jsem se trápila asi nejvíc. V té době byly dva až tři dny hladovky "normální". Píšu to v uvozovkách, protože se nejedná o normální chování, avšak u některých jedinců je přezubování snášeno hůř, proto se může stát, že si pes sám od sebe naordinuje hladovku. Je dobré být v kontaktě s veterinářem, aby situaci kontroloval. Navzdory pravidelným hladovkám jeho váha vůbec neklesala, prospíval stejně jako jeho sourozenci. 

Do stravy jsem v těchto měsících zařadila různé vylepšení, "dobrůtky", kterými jsem chtěla Doriana k misce nalákat. Švarky, lžička sádla, másla, kachní tuk a vařené kůže. Někdy nepomohly ani ty, bohužel. Zeleninu jsem nahrazovala jenom nepranými dršťkami, jelikož mu přestala chutnat a do příloh zařadila sem tam i přílohy z obilnin a extrudované přílohy. Jinak jsem stravu extra neměnila, doplňky výživy bral pravidelně. Denní krmná dávka se pohybovala mezi 400-800g, hladovka 2-3x za týden. Na konci 6. měsíce už vážil 19,5kg.

Denní dávka: 400-800g (podle Dorianovi nálady), 3-4% z 21kg (předpokládaná váha za 14 dní až měsíc)

Poměr krmné dávky: 35% svalovina, 15% vnitřností, 20-30% kostí a 10-20% příloh
Příklad: 280g zvěřiny, 120g drštěk, 240g hovězích žeber, 160g zeleniny a (nebo) jiné přílohy - rozdělíte na více porcí během dne
Druhy masa: všechny druhy masa, co máme aktuálně na blogu
Frekvence krmení: 2x za den
Svalovina: kusová, ořez, kousky, hrubomleté maso
Vnitřnosti - všechny druhu vnitřností, co máme aktuálně na blogu s výjimkou sleziny a ledvinek
Masité kosti - "Jak může vypadat miska?"
Nové přílohy a doplňky -  škvarky, lžička sádla, másla, kachní tuk a vařené kůže, přílohy z obilnin a extrudo


od 7. až do 10. měsíce

Tyto měsíce jsem se rozhodla spojit dohromady, protože byly vesměs stejné.  

Časté hladovky několikrát do týdne zmizely prakticky hned po přezubení. Byla jsem ráda, že už se nemusím trápit, protože to bylo vyčerpávající. 

Dorian v tomhle čase vážil 21-22kg, denní krmnou dávku si sám "stabilizoval" na 700g denně s občasnou hladovkou jedenkrát do měsíce, což se už dalo tolerovat. :) Nemusela jsem už vymýšlet, co mu do dávky přidat, abych mu udělala jídlo atraktivnější. Dnes jsem za tuto zkušenost ráda, ale věřte mi, v té době mi nebylo ani trochu do smíchu. S příchodem jara jsme víc trénovali, chodili po výletech, takže Dorianovi i patřičně vyhládlo. V těchto měsících jsem dbala na kvalitní a vyváženou stravu, experimentovala s druhy ovoce a z příloh znovu zařadila zpátky i zeleninu, z vnitřností vyzkoušela ledvinky a slezinu, z příloh a doplňků různé druhy olejů, semínek, extrudovaných příloh, příloh z obilnin a bylinky. Co se týče doplňků výživy, nechyběla kloubní výživa, Balancer a Krill, Osteo jsme vysadili hned po přezubení. Misky už vypadaly totožně s těmi aktuálními, které najdete v sekci "Jak může vypadat miska?".

Denní dávka: cca 700g, 3% z 23kg (předpokládaná váha za 14 dní až měsíc)

Poměr krmné dávky: 35% svalovina, 15% vnitřností, 20-30% kostí a 10-20% příloh
Příklad: 100g vepřové kousky, 145g vepřový jazyk, 105g vepřové ledviny, 210g vepřové žebra, 140g zeleniny a (nebo) jiné přílohy - rozdělíte na více porcí během dne
Druhy masa: všechny druhy masa, co máme aktuálně na blogu
Frekvence krmení: 1-2x za den
Svalovina, vnitřnosti, kosti, přílohy a doplňky: "Jak může vypadat miska?"


od 11. měsíce až do 1. roku

Od 11.-12. měsíce až po současnost se váha ustálila a už nestoupala. Se zvyšující se kondičkou hladovky vymizely už nadobro. Dorian byl v tomhle čase už velmi aktivní a začal sportovat, s denní krmnou dávkou proto nešel pod 3-4% z aktuální váhy 23kg. Do jednoho roku po štěněcí měkkosti už nebylo ani stopy. Byl pevný, šlachovitý a nasvalený. S krásnou stavbou těla a ideální váhou k jeho výšce. Krmná dávka se měnila podle denní aktivity a nálady.

Denní dávka: cca 690-920g, 3-4% z 23kg

Poměr krmné dávky: 35% svalovina, 15% vnitřností, 20-30% kostí a 10-20% příloh
Príklad: 280g hovězí ořez, 60g vepřových ledvinek, 60g hovězího vemínka, 240g hovězích žeber, 160g zeleniny a (nebo) jiné přílohy - rozdělíte na více porcí během dne
Druhy masa: všechny druhy masa, co máme aktuálně na blogu
Frekvence krmení: 1-2x za den
Svalovina, vnitřnosti, kosti, přílohy a doplňky: "Jak může vypadat miska?"


Tento (už tak dlouhý) článek jsem se rozhodla ukončit 1. rokem, jelikož chystám další samostatný článek o tom jak vypadá Dorianova strava vzhledem k jeho aktivitě dnes, jaké doplňky používáme a další tipy a triky, o které se s vámi chceme podělit. :)

Napište nám dolů do komentářů vaše tipy a triky, popřípadě, s čím jste se trápili vy, jestli bylo dospívání vašeho miláčka taky někdy problematické, jsme zvědaví! :)Nezapomeňte nás sledovať na instagramu! :)


Pár slov na závěr...

Prosím, tenhle článek berte pouze jako informativní. Každý pes je individuální, co sedí jednomu a prospívá na tom, nemusí sedět druhému a naopak. Při výběru potravin do jídelníčku vašeho štyrnohého kamaráda přistupujte zodpovědně a neváhejte se zeptat veterináře.

S láskou,
Zuz a Dorian (: