BARFOOD|BLOG      Přílohy v upravené domácí stravě

18.09.2019

Ovesné vločky, pohanka, jáhly, těstoviny, rýže... nebo hotový produkt? Kolik čeho a či vůbec? 

Přílohy tvoří cca 20-30% z celkové krmné dávky

Přílohami se v upravené domácí syrové stravě myslí primárně zelenina a ovoce, lze však přimíchat i 10% obilninových příloh. Pokud nechcete využívat tepelně upravené potraviny, určitě neuděláte chybu. Obilniny patří mezi přílohy, které není nutné podávat. Pokud se ale naopak rozhodnete některé z nich pro zpestření stravy zařadit, má to svoje výhody. Skvěle poslouží pro psy v zátěži jako rychlý zdroj sacharidů, zvyšují chuť do jídla a pomůžou při nabírání na váze, nebo nimi jednoduše stravu jen zpestříte. 

Nejčastěji využíváme tyto přílohy 

Granulované přílohy - jedná se o extrudované nebo za studena lisované kompletní přílohy pro psy s vyváženým množstvím vitamínů, vlákniny a sacharidů. Navíc je většina z nich bezlepková, tudíž je tahle příloha vhodná pro psy s celiakii (alergii na lepek). Obiloviny jsou nejčastěji nahrazovány přirozeně bezlepkovou pseudoobilovinou pohankou nebo luštěninami

Ovesné vločky - jedna z nejvýživnějších příloh, jako zdroj vlákniny obsahuje řadu stopových prvků a minerálních látek, vitamin B1, křemík, fosfor, vápník, draslík, mangan, zinek a železo. Jsou skvělým zdrojem sacharidů a bílkovin pro psy v zátěži, podporují přibíraní.

Pohanka - pohanka neobsahuje lepek, řadí se mezi pseudoobiloviny, takže je vhodná pro psy trpící celiakií (alergii na lepek). Z vitaminů obsahuje hlavně B1, B2, B3, E, C a Rutin - posílení cévních stěn a pružnost krevních vlásečnic. Kromě toho, že je lehce stravitelná je taky výborným zdrojem vlákniny a příznivě působí na trávicí trakt a játra. Pohanku podobně jako ovesné vločky podávám spařené vodou. Pro rychlejší přípravu je k dostání v podobě hydrotermizované přílohy.

Jáhly - patří stejně jako pohanka mezi bezlepkové potraviny. Jsou  výborným zdrojem sacharidů a vlákniny, čistí střeva a žaludek. Jáhly jsou výborným zdrojem vitaminů B1 a B2, minerálních látek, zvláště draslíku, hořčíku, železa, zinku, fosforu a mědi. Obsahují také křemík, který se postará o zdravou pokožku a lesklou srst. K dostání také v podobě hydrotermizované přílohy.

Těstoviny a rýže - jsou dvě nejméně nutričně hodnotné přílohy, v obou případech je pak lepší volit celozrnné varianty kvůli lepší stravitelnosti a zvýšení už zmíněné nutriční hodnoty. 

  • rozvařená rýže pomůže v případě zvracení nebo průjmu.

Podávat je můžete:  

pokud pes netrpí celiakii a těstoviny mu nezpůsobují průjem nebo jiné těžkosti, můžete je využít jako rychlý zdroj sacharidů pro psy v zátěži, zvýšit chuť do jídla.


BARFOOD|SOCIALS