Nejčastější dotazy ke krmení syrovou stravou

26.03.2020

Můžu dát kosti psovi, který je dlouhodobě jenom na granulích? Můžu míchat granule s masem? 
Způsobuje krmení syrovou stravou u psa agresivitu?

Vítáme vás u nového článku, ve kterém si spolu probereme 10 otázek a dotazů ke krmení syrovou stravou, které jste nám nejčastěji pokládali na našem Instagramu nebo jsme se nimi setkali v komentářích, případně ve zprávách. 


1. Krmím jenom vařeným masem, syrové mi baštit nechce, nevadí to? Nějaké tipy jak ho to naučit? 

Zkracovat čas vaření masa do doby, než se dopracujeme k syrovému masu a trpělivost. Může to trvat týden nebo klidně i měsíc. Při přechodu z granulí nebo vařené stravy na BARF, je trpělivost prakticky jediným klíčem k úspěchu. Neexperimentujte s různými druhy masa, vsaďte na jeden, max. dva druhy masa, které povaříte ve vodě nebo zatáhnete na pánvi. Podávat můžete drůbeží svalovinu nebo libové kousky hovězího masa.

Zeleninu, ovoce a různé doplňky bych na začátku vynechala úplně, častokrát mohou psa od jídla odradit úplně. 


2. Můžu dát kosti psovi, který je dlouhodobě jenom na granulích?

Ne, můžete tím psovi ublížit. 

Pes zvyklý jenom na granule nebo konzervy postupně přichází o jehlový efekt, jenž je pro konzumaci kostí nezbytný. Jedná se o vrozený efekt, který napomáhá tělu vypořádat se s ostrými předměty a protože se netrénuje, bývá u psů krmených granulemi nebo měkkou potravou značně utlumen. Na kosti si organizmus musí zvyknout postupně, a to postupným přechodem na syrovou stravu. V žádném případě nepodáváme kosti vařené nebo jinak tepelně upravené, můžou psovi ucpat střeva a způsobit smrt.


3. Co když pes odmítá vnitřnosti (játra, ledviny)?

V praxi nás "barfařů" se často potkáváme i s případy, kdy pes vnitřnosti nejí vůbec. Můžete se postavit i na hlavu. Z nějakého důvodu mu smrdí, případně mu prostě nechutnají. Pokud máte podobně zaujatého psa, budete se s tím muset smířit. Ze stejného důvodu vám pravděpodobně bude odmítat i mělněné masové směsi s vnitřnostmi.

Můžete zkusit podávát neprané dršťky, které jsou tolerovány nejčasteji, jsou vyváženým zdrojem vápníku a fosforu, výborným zdrojem prebiotik a probiotik a nahradí dokonce ovoce a zeleninu.


4. Pro mého psa je ovoce a zelenina sprosté slovo, co mám dělat?

Nekrmit a nahradit nepranými dršťkami. V minulé otázce jsem tému nepraných drštěk už trochu nakousla. V naší kuchyni jsou nezbytnou položkou, kterou kupuji po kilech. 

Můžete zkusit extrudovanou přílohu k BARFu (na fotce jako granulky), jeden z našich receptů na pečené přílohy, oblíbené zeleninové pyré k masu, ovocné pamlsky nebo sušenky, které jsem připravila v spolupráci s Pawsome na jich blogu. :)


5. Co všechno patří mezi vnitřnosti? 

Za vnitřnosti považujeme v krmení BARFem pouze: játra, slezinu, ledviny, vemeno, mozeček, jícen a dršťky. Zvířecí jazyk, srdce, plíce a žaludek - jakožto velké svaly zkrmujeme jako svalovinu. Často se potkávám s chybným rozdělováním hlavně u plic a žaludků do kategorie vnitřností, je to nejčastější chyba, které se dopouští i sami výrobci. 

Plíce jsou svalovina texturou připomínající houbu na mytí, vhodná hlavně pro obézní psy, protože je nízkokalorická. Můžeme je i sušit a podávat jako pamlsky. 


6. Na co je dobré si dát pozor, když člověk začíná?

Neexperimentovat v začátcích a nekombinovat hned ze začátku různé druhy ovoce a zeleniny. S BARFem se začíná postupně, je důležité dopřát pejskovi čas, aby si na nové krmení zvykl. Zaměrit se na kvalitní stravu a správný poměr složek v stravě. BARF není o doplňcích.


7. Jaké doplňky bychom měli přidávat do BARFu?

Pokud je strava vašeho pejska od začátku vyvážená a kvalitní, žádné doplňky stravy přidávat nemusíte. Doplňky jsou oproti stravě malé procento úspěchu a není potřeba to přehánět. 

Volíme je podle toho, jestli chceme "něco zlepšit", jako prevenci nebo pomoct vyléčit. Pokud bych si měla ze všech doplňků výživy vybrat jenom 3, volila bych sušený krill (nebo olej), lněné semínko a kloubní výživu, píšu o nich často v úvodu stránky nebo v samostatných článcích


8. Můj pes žere vlastní výkaly, zmizí to po přechodu na BARF?

Může a taky nemusí. Štěňata žerou (nejen) vlastní výkaly ze zvědavosti, fena zvykne po štěňatech instinktivně uklízet, u dospělých psů se může jednat o zlozvyk, můžou si tím kompenzovat nedostatek vitamínů a minerálů ve stravě a nebo jednoduše... si v tom váš pes libuje a smrad ho baví. :) 

Tak či onak je důležité tomuto chování zabránit z důvodu možného přenosu parazitů. V případě, že si váš pes libuje v pojídání výlučně trusu býložravců, tento problém může zmírnit nebo úplně odstranit zkrmování nepraných drštěk, jelikož se jedná o natrávenou potravu těchto zvířat. Najdete je na obrázku vpravo.


9. Můžu míchat granule s masem?

Tento způsob krmení se v poslední době stal velice oblíbeným z důvodu úspory času, avšak je důležité si uvědomit, jestli jste schopni správně rozvrhnout dávku a granule s masem správně kombinovat. 

Granule kombinované s masem nejsou špatným řešením z důvodu trávení, ale z důvodu často špatného odhadu dávky, co může způsobit problémy hlavně v období růstu psa. 


10. Způsobuje krmení syrovou stravou agresivitu?

Tato skutečnost nebyla nikdy prokázaná, odpoveď proto zní - ne, nezpůsobuje. 

Dorian je na syrové stravě odmalička, granule prakticky nezná. Má skvělou povahu, miluje kontakt s lidmi a agresivita je mu absolutně cizí. :)


Pokud se vám podobný formát článku líbil, budeme rádi, když nám o tom dáte vědět. Pokud máte další otazy ohledně krmení syrovou stravou, můžete nám je napsat dolů do komentářů, na náš Instagram nebo do poradny: barfood@barfood.eu :). 

Uvidíme se u přístího článku. Nezapomeňte nás sledovať na instagramu! :)


Pár slov na závěr...

Prosím, tenhle článek berte pouze jako informativní. Každý pes je individuální, co sedí jednomu a prospívá na tom, nemusí sedět druhému a naopak. Při výběru potravin do jídelníčku vašeho štyrnohého kamaráda přistupujte zodpovědně a neváhejte se zeptat veterináře.

S láskou,
Zuz a Dorian (: