BARFování v bytě

08.12.2019

Možná se divíte, proč jdu probírat na první pohled tak zbytečné téma. A možná vás ještě víc zarazí, že nejčastějším důvodem, proč se lidi bojí krmení BARFem je to, že podle nich na to nemají prostor. Žijí v bytě, nemají prostor kde skladovat maso, bojí se, že by se maso a kosti povalovaly po bytě. Pro všechny tyhle důvody je pro ně jednodušší koupit pytel granulí a o nic víc se nestarat.

Pokud se bojíte BARFování ze stejného důvodu, dnešním článkem se vás pokusíme přesvědčit o opaku. Necháme vás nahlédnout do naší domácnosti a dáme vám pár tipů na začátek.

Prostor pro krmení

Nejdůležitějším bodem, od kterého se budeme odrážet dál je prostor jasně vyhrazen pro krmení. Nebude tak docházet k infarktovým situacím, že si pes vezme kost například do postele. 

V našem je klasicky pelíšek, dvě náhradní deky, hrubší ručník, podložka pod misku pro případ, že se voda z misky vylije a miska s vodou. Pelíšek jsme vybírali pratelný, zespodu má dva zipy, takže i kdyby se zašpinil, je velmi jednoduché ho vyčistit. Většina pelíšků na zip není, rychle se tak zašpiní a zničí. I tak se ho ale snažím chránit dekami, přehozem nebo starým ručníkem. Dorian si velké kusy masa a kosti nosí sníst právě na pelíšek. Z hygienických důvodů je pak praktičtější deky nebo ručníky po krmení vyprat. 

NE chemii

To, že vašeho psa krmíte masem ještě neznamená, že musíte mít doma arzenál nejagresivnějších přípravků na trhu, aby jste si zabezpečili čistou domácnost. Chemii v domácnosti jsem se rozhodla omezit hned z několika důvodů, nejhlavnější jsou:

  • do domácnosti se zvířaty agresivní chemie nepatří
  • přípravky na čistění používám několikrát denně, i proto mi záleží na zdraví mé pokožky (věřím, že lidi se silným ekzémem jako mám já přitakávají)
  • přípravky nejsou testované na zvířatech
Článek není sponzorovaný, produkty používám z vlastního přesvědčení
Článek není sponzorovaný, produkty používám z vlastního přesvědčení

Po krmení dám deky a přehozy, na kterých pes žral (jenom v případě, pokud jsou skutečně moc špinavé) vyprat na teplotu 60-90°C s pracím práškem a víčkem dezinfekčního prostředku. Okolí misek umyji prostředkem ředěným vodou a pelíšek třikrát za týden přestříkám rozprašovacím čističem - není nutné. V případě, když krmím jenom mletým masem a kousky, tuhle rutinu vynechávám. Skleněné a plastové misky na skladování masa, předtím, než je dám do myčky na nádobí, vydezinfikuji. Platí to jenom pro misky s vnitřnostmi. Skladuji v nich totiž i víc zapáchající druhy vnitřností - neprané dršťky, ledvinky... 

Rutinu časem přizpůsobíte svým potřebám. Já krmím jednom jednou denně, nejčastěji větším kusovým masem (půlka kuřete vcelku), podávám i velké kosti na čištění zubů, proto mám rutinu přizpůsobenou. Když krmím mletým masem a kousky, které pes sní nad miskou, úklid vynechávám úplně. 

Skladování masa a příprava krmných dávek

S nedostatkem prostoru bojuji dnes a denně. Bohužel, pokud aktuálně nemáte místo na pultový mrazák pro skladovaní masa pro psa, budete se muset uskromnit. :) 

Po závozu masa počítám s tím, že zaplním 80% našeho mrazáku. Vychází to na 20kg masa, proto se snažím skládat objednávky rozumně a daný limit nepřekračovat. 

Na fotce napravo vidíte náš mrazák, je to organizovaný chaos, ale funguje. Snažím se kupovat balíčky po 1kg, pro menší mrazáky je to praktičtější. Větší balení vždy nasekám předem na tři menší kousky. 

Aktuálně nemáme prostor pro větší mrazák, nebo koupi pultového mrazáku, proto musíme fungovat i s omezeným místem pro uskladnění masa. Naštěstí nás to neomezuje, jelikož bydlíme prakticky ve středu města, máme privilegium mít čerstvé maso kdykoliv chceme. Pokud tuto možnost nemáte, musíte si místo v mrazáku rozumně rozvrhnout. 

Maso na zkrmení vybírám vždy večer předtím, nechávám ho přirozeně povolit na kuchyňské lince. Ráno ho rozdělím do uzavíratelných krabiček - zvlášť svalovinu, zvlášť vnitřnosti, pro kosti platí totéž. Krmnou dávku začínám chystat o 15:00 a krmím o 18:00. Přinejmenším dvě hodiny předem vyndejte maso z ledničky a nechte ho zteplat na pokojovou teplotu. V žádném případě nepoužívejte mikrovlnnou troubu - ničí živiny v mase. Pokud jste na přípravu masa zapomněli, nechte balíček masa zteplat v horké vodě. 

Další možností je vybrat maso z lednice hned ráno a nechat ho povolit na kuchyňské lince až do doby, než se vrátíte domů - pro běžného člověka to znamená kolem 18-19 hodiny večer. Maso se do té doby rozhodně nepokazí, naopak, budete mít jistotu ideální teploty pro krmení. 

Krmení BARFem není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Nejdůležitějším krokem je začít, na všechno ostatní přijdete časem! :)


Doufáme, že se vám článek líbil a dodal vám víc odvahy s BARFováním začít. 

Pokud si ale i tak nevíte rady, napište nám, rádi vám kdykoliv pomůžeme. 

S láskou, 
Zuz a Dorian (:


Nezapomeňte nás sledovat na instagramu! :) 


Pár slov na závěr...

Prosím, tenhle článek berte pouze jako informativní. Každý pes je individuální, co sedí jednomu a prospívá na tom, nemusí sedět druhému a naopak. Při výběru potravin do jídelníčku vašeho štyrnohého kamaráda přistupujte zodpovědně a neváhejte se zeptat svého veterináře.

S láskou,
Zuz a Dorian (: