BARFOOD|BLOG                4 doplňky výživy do 100 Kč

17.12.2019

Za málo peněz hodně muziky. Jsou levné, plné živin a přece nejsou tak známé, jak by si zasloužily. 

Dnešním článkem vám dáme 4 tipy na méně známé doplňky výživy a potraviny, které lze využít pro zlepšení jídelníčku vašeho pejska. Každý doplněk bude stát méně než 100kč za balení nebo výrobu.


1. Jablečná vláknina

Vyrábí se z jablečných slupek, které se suší a melou na jemný prášek. Jablka obsahují mnohem nižší podíl glukózy, než jakékoli jiné ovoce, díky přirozenému obsahu fruktózy nezvyšují hladinu krevního cukru tak rapidně. Tato vláknina je rozpustné formy, takže váže vodu, bobtná a tím zpomaluje průchod potravy žaludkem. Je bohatá na pektin, který napomáhá v procesu trávení i stimulaci imunitního systému, posiluje střevní mikroflóru a napomáhá udržovat hladinu krevního cukru tím, že zpomaluje jeho vstřebávání do krve. 

Použití: můžete ji nasypat do krmné dávky, vmíchat do mléčného produktu, smoothie z ovoce nebo zeleninynebo využít při výrobě pamlsků a příloh 

Doporučené dávkování: pro psa o hmotnosti 15-20 kg jedna čajová lžička do krmné dávky (cca 3g)

Přibližná cena: 45kč za 250g


2. Kurkuma

Koření běžně používané ve východních kuchyní, se také používá v tradiční východní medicíně. Účinky kurkumy na organizmus znám z knih už dlouho, rozhodla jsem se ji vyzkoušet hned z několika důvodů. Toto koření má schopnost detoxikovat tělo, očistit krev, dezinfikovat rány, zmírnit průjem, snížit plynatost a léčit žaludeční onemocnění. Kurkuma také působí jako silný protizánětlivý prostředek, který lze použít k zlepšení mobility, léčbě artritid a osteoporóz. 

Kurkumu jako doplněk výživy pro psy, kočky a koně "proslavil" australský veterinář Dr. Doug English, který podáváním kurkumy do stravy zvířat zaznamenal vynikající výsledky při léčbě zánětlivého onemocnění střev, atopického ekzému, různých druhů artritid a svědění kůže.  

Použití: můžete ji nasypat přímo do krmné dávky, vmíchat do mléčného produktu, smoothie z ovoce nebo zeleniny, nebo využít při výrobě pamlsků a příloh. Je potřebné mít na paměti, že kurkuma není rozpustná vo vodě, proto její využití tímto způsobem nebude pro organismus až tak přínosné.  Pro maximální využití účinků kurkumy je vhodné ji podávat vždy v kombinaci s tukem (např. kokosovým nebo olivovým olejem) a pepřem. 

Golden paste (Zlatá pasta), autor Dr. Doug English:

Suroviny:
60g kurkumového prášku
250ml filtrované vody
1 a půl čajové lžičky čerstvě mletého černého pepře
70ml bio panenského kokosového oleje


Postup: 

  1. V hrnci smíchejte kurkumu s vodou
  2. Míchejte na mírném plameni po dobu 7-10min.
  3. Vznikne vám hustá pasta, do které přidáte kokosový olej a černý pepř
  4. Hotovou pastu přelijte do nádoby a uzavřete. Skladujte v lednici a spotřebujte do 2 týdnů

Upozornění: 

Kurkuma může způsobit problémy u zvířete, které užívá léky na srdce a ředění krve, proto se před jejím podáváním do stravy určitě poraďte s veterinářem. Doporučuje se užívat při průjmech, ne však pokud je pes dehydratovaný - může způsobit až zácpu. 

Doporučené dávkování: 

Malý pes - 1/4 čajové lžičky
Střední pes - 1/2 čajové lžičky
Velký pes - 3/4 čajové lžičky
Obří pes - 1 lžička 


Dávkování Zlaté pasty rozhodně nepřekračujte. 

Přibližná cena za výrobu: 85kč


3. Lněné semínko

Tato superpotravina je u nás stálicí. Její největší výhodou je dobrá dostupnost, široké využití a nízká cena. Pokud bych si měla vybrat jenom dva doplňky výživy, lněné semínko bude určitě jedným z nich. Dovolím si tvrdit, že za kvalitní a zářivou srstí našeho psa stojí právě užívání lněného semínka (s krillem - píšu o tom i v úvodu stránky "Co je BARF?"). 

Obsahuje vysoké množství kvalitní vlákniny a lignany (přírodní antioxidant), velké množství stopových prvků a omega-3 mastné kyseliny. Využívá se i jako prevence rakoviny, různých druhů osteoporóz i kožních problémů, rovněž dobře poslouží při průjmech a zácpě. 

Použití: vařené ve vodě - vařením se vytvoří sliz, který pomůže při průjmu nebo syrové pomleté (narušením tvrdého obalu maximalizujeme střebávání živin) můžete je nasypat přímo do krmné dávky, vmíchat do mléčného produktu, smoothie z ovoce nebo zeleniny, nebo využít při výrobě pamlsků a příloh 

Doporučené dávkování: jedna polévková lžíce pro psa o hmotnosti 10 kg

Přibližná cena: 50kč za 500g


4. Chia semínka

Semínka chia nebo-li semena rostliny Šalvěje hispánské (Salvia hispanica) znají všichni příznivci zdravé výživy jako superpotravinu s blahodárnými účinky na zdraví. Málokdo však ví, že jsou výborným výživovým doplňkem pro psy. 

Obsahují vysoké množství Omega-3 mastných kyselin, železo, hořčík a vápník, jsou bohaté na fosfor, draslík, měď, železo a zinek. Rozpustná a nerozpustná vláknina, vyniká svým hydrofilním charakterem, dokáže navázat na sebe až 10x více vody, díky tomu je organismus dobře hydratován. 
Pozitivně ovlivňují hladinu krevního cukru a díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají regulovat peristaltiku střev. 

Použití: semínka před podáváním namočím do vody, aby nabobtnaly nebo je pomelu v mlýnku, stejně jako v případě lněných semínek - narušením tvrdého obalu maximalizujeme střebávání živin. Můžete je pak nasypat přímo do krmné dávky, vmíchat do mléčneho produktu, smoothie z ovoce nebo zeleniny, nebo využít při výrobě pamlsků a příloh

Doporučené dávkování: jedna čajová lžička - 3g pro psa o hmotnosti 15-20 kg

Přibližná cena: 99kč za 500g


BARFOOD|SOCIALS