BARFOOD

Blog o krmení syrovou stravou  | Poradenství | E-SHOP

Úvod do světa krmení syrovou stravou


Tento způsob krmení je inspirován potravou divoce žijících psovitých šelem nejpodobnějších psovi - vlkovi šedému. 

Pes podobně jako jeho předchůdce, potřebuje syrovou stravu aby z ní mohl čerpat potřebnou výživu, minerály a enzymy, které se vařenou stravou ničí.

Narozdíl od běžně dostupných komerčních krmiv, přirozená strava neobsahuje žádné konzervanty, barviva ani karcinogeny, které mohou způsobovat zdravotní těžkosti, intolerance a alergie. 

Zdraví vašeho psa máte plně ve svých rukou. 


Výhody krmení syrovou stravou


  • čerstvá strava
  • vitalita, pevné zdraví a silný imunitní systém
  • štíhlejší, svalnatější stavba těla (pevné svaly, šlachy, vazy)
  • zlepšení stavu pokožky a lesklá srst
  • omezení tvorby zubního kamene a svěží dech
  • a v neposlední řadě - viditelně menší objem exkrementů

Krmení syrovou stravou má více podob


Když se mně lidé ptají na B.A.R.F., definuji ho nejčastěji jako upravenou syrovou stravu. Proč ale upravenou, když má být přirozená?

Snaha napodobit přirozenou stravu se v praxi setkává s úpravou - a to například přidáním různých druhů zeleniny, exotického ovoce, příloh z obilnin nebo doplňků výživy. Když se nad tím zamyslíme, ve volné přírodě si vlk mrkev nenastrouhá, nedá si kousek banánu, zbytek těstovin od oběda a ani si nezajde na nákup doplňků výživy. Jestli jsou pro vás tyto úpravy v pořádku musíte zvážit vy sami. Stejně jako v živote i v BARFování si musíte najít svojí cestu.

Ve světe "BARFování" potkáte lidi, kteří by svému psovi nedali ovoce, zeleninu, přílohy a ani doplňky výživy z důvodu, že jsou podle nich naprosto zbytečné, pak zase nadšence ze zeleninových příloh, ovesných vloček, rýže, extrudovaných instantních výrobků s malou psí apotékou plnou doplňků výživy a semínek a nebo taky skupinku lidí, kteří jsou něco "mezi". 

Každá skupina těchto lidí vám řekne, že krmí syrovou stravou a jeho představa ideální potravy je pro jeho psa nejlepší. 
Každá z těchto skupin lidí má v podstatě pravdu - každý z nich však zvolil jiný model stravování syrovou stravou podle momentálních potřeb svého psa - 

P.M.R., B.A.R.F., nebo kombinace B.A.R.F. a upravené domácí stravy.

BARFOOD|SHOP 

Prey Model Raw |
 Franken Prey, Whole Prey, PMR+

Tvoří základ pro všechny stravovací modely


Stravovací model Prey Model Raw | volně přeloženo primordiální (prvotní) syrová strava - model celé kořisti, vznikl eliminací zpracovaných potravin, aby poskytl psům a kočkám přirozenou stravu, která má co nejvíce napododobit stravu jejich divokých předků.

Tento model stravování je tak ve své podstatě založen na zkrmování celých zvířat: svalovina, kosti, vnitřnosti, tuk, pojivové tkáně, kůže spolu se zvířecí srstí nebo peřím - a narozdíl od metody krmení B.A.R.F. - nezahrnuje rostlinnou složku.

I tento stravovací model se zvykne dělit podle způsobů krmení na jednotlivé podkategorie:

Whole prey model - na zkrmení podáváme celé divoké nebo domestikované zvíře (jako kompletného živočicha) bez porušení srsti nebo peří

Franken Prey - můžeme kombinovat více složek živočišných bílkovin abychom pokryli správné poměry k dosažení vyvážené krmné dávky

PMR+ model - nejedná se o nový způsob stravování, nýbrž o nový termín pro kombinování P.M.R. + některých složek B.A.R.F. stravy. 

Vznikl obohacením klasického dietního modelu Prey Model Raw o některé rostlinné složky biologicky vhodné syrové stravy B.A.R.F. a případnou úpravou poměru množství kostí v krmné dávce a vynecháním živočišných vláken

BARFOOD TIP:

Prey Model Raw je filosofie založena na přijímaní živin pouze a jenom z přirozené stravy. Součásti této stravy proto nejsou doplňky výživy - popřípadě jenom účelově a jenom ve velmi malém množství.

Složení krmné dávky


Svalovina

Druhy masa: 

Mezi svalovinu zařaďujeme části masa tvořeny především svalovou tkání

Svalovina je hlavním zdrojem bílkovin v syrové stravě, osobně preferujeme víc červeného masa, jelikož je výživnější, obsahuje více bílkovin, tuků, minerálů a vitamínů rozpustných ve vodě. Ve stravě zdravého jedince by proto pokrývat minimálně 50% krmné dávky svaloviny.

veškerá drůbež, vepřové a selečí maso, hovězí maso, zvěřina a drobná zvěr, telecí a skopové maso, králíčí maso, pštros, klokan a ryby, hlodavci

BARFOOD TIP:

Mezi svalovinu zařaďujeme rovněž zvířecí jazyk, srdce, dělohu, penis, plíce a žaludky (včetně předžaludků přežvýkavých býložravců - kráva, koza, ovce, jelen), tuk a pojivové tkáně - chrupavky, vazivo, šlachy

Syrové masité kosti a pojivové tkáně

Masité kosti patří mezi neoddělitelnou součást krmení syrovou stravou. Jsou zdrojem důležitých minerálů jako vápník, fosfor a magnézium, které jsou důležité pro růst mladých jedinců. Podáváme vždy syrové - tepelná úprava mění jejich vlastnosti, jejich podávání je nebezpečné. 

Druhy kostí:

veškeré drůbeží, vepřové a selečí, hovězí kosti, kosti ze zvěřiny a drobné zvěrě, telecí a skopové, králíčí kosti, rybí, hlodavci vcelku.

BARFOOD TIP:

Syrová strava pro kočky zahrnuje kosti rovněž jako součást jídelníčku, avšak v menším množství než u psů.

Vnitřnosti: játra

Jejich funkce:

Játra jsou nejkoncentrovanějším zdrojem vitaminu A, jejich obsah by proto měl tvořit pouze půlku doporučeného množství vnitřností pro dosažení jeho dostatečného přijmu ve stravě. Vysoká dávka jater v krmné dávce může způsobit průjem a z dlouhodobého hlediska i možné předávkování vitaminem A.

Jsou zdrojem kvalitních bílkovin, vitaminu C, D a esenciálních mastních kyselin typu omega-3 a omega-6.

BARFOOD TIP:

Vitamin A je základní vitamin rozpustný v tucích, podporuje správnou funkci zraku, nervů a imunitních systému a růst kostí.

Ostatní vnitřnosti

Ostatní druhy vnitřností:

Vnitřnosti jsou důležitou složkou syrové stravy nejen pro obsah fosforu. Ve velkém množství obsahují vitaminy B1, B2, B6 a B12, kyselinu listovou, železo, měď, hořčík a selen. Poskytují také důležitý vitamin A rozpustný v tucích a malé množství vitamínu D.


Ledviny, slezina, mozeček, brzlík, jícen, vemeno, varlata, pankreas, zvířecí reprodukční orgány (vaječníky, varlata)

BARFOOD TIP:

Pro mnoho jedinců nejsou vnitřnosti až tak lákavé. Nakrájejte je proto na menší kousky a promíchejte s kouskami svaloviny a vytvořte masovou směs.

Živočišná vlákna

Druhy živočišných vláken:

Zvířecí srst, vlna, potažmo peří

Součást zkrmování zvířete jako celku. Zkrmovat můžeme: zvíře vcelku včetně srsti nebo peří (například jednodenní kuřátka, hlodavci, drobná zvěř), popřípadě podáváme jednotlivé kusy (například hovězí uši s chlupy, králičí tlapky). Neexistuje přesný doporučený poměr zvířecích vláken ve stravě. 

BARFOOD TIP: 

Přitomnost živočišných vláken v syrové stravě plní funkci "nerozpustné vlákniny". Čistí tlusté střevo, podporuje jeho správnou funkci a slouží jako prevence nádorových onemocnění.

Biologically Appropriate Raw Food 

Tento způsob stravování můžeme chápat jako návrat k přirozené stravě. Je to alternativní syrová strava navržená tak, aby psům poskytla upravenou přirozenou stravu, která se skládá primárně ze syrového masa, vnitřností a syrových masitých kostí, avšak - přidání zeleniny, ovoce, olejů, ořechů a semínek v přiměřeném množství do psího jídelníčku poskytuje mnoho benefitů v podobě rozličných živin, vlákniny, vitamínů a esenciálních mastných kyselin.

Složení krmné dávky

Svalovina, vnitřnosti a kosti

Veškerá drůbež, vepřové a selečí maso, hovězí maso, zvěřina a drobná zvěr, telecí a skopové maso, králíčí maso, pštros, klokan a ryby, hlodavci 

Základ pro dietní model B.A.R.F. vychází z modelu Prey Model Raw, poměry se liší jenom o pár %. Rozdíl vůči P.M.R. tvoří rostlinná složka této stravy.

Zelenina

Listová zelenina - špenát, polniček, rukola, řeřicha, listy pampelišky, kopřivy, nať mrkve, petržele a celeru, hlávkový, římský nebo ledový salát

Ostatní zelenina - mrkev, brokolice, hrášek, petržel, celer, paprika (všechny barvy), ředkvičky, cuketa, pórek, salátová okurka, kel, batáty, karfiol, dýně, červená řepa, cuketa

Zeleninu podávejte do B.A.R.F. syrové stravy vždy syrovou: nastrouhanou nebo rozmixovanou na smoothie - jenom tak má zelenina z nutričního hlediska ve stravě psa smysl. Zeleninu můžete vašemu psovi podávat i vcelku a to v případě, pokud ji podáváte jenom "na chuť" a nutriční hodnota vás až tak netrápí. Před podáváním není nutné zeleninu přemrazovat.

Ovoce

Jahody, vodní meloun, goji, lesní ovoce, meruňky, papája, mango, banán, kiwi, jablka, hrušky a broskve

Je zdrojem vlákniny, vitamínů, antioxidantů a minerálních látek. Může sloužit jako rychlý zdroj energie pro aktivní psy, případně jako výborná pochoutka do psí misky. 

Stejně jako v případe zeleniny ho do krmné dávky podáváme nastrouhané nebo rozmixované. Před podáváním není nutné ovoce přemrazovat.

BARFOOD TIP:

Snažte se psům podávat co největší množství jim přirozených druhů ovoce - jako je například lesní ovoce. Exotické ovoce nemusí mít v jídelníčku psa žádné zastoupení - proto ho nemusíte dávat vůbec nebo jen v přiměřeném množství.

Semínka, ořechy a oleje

Semínka: lněné, konopné, slunečnicové, dýňové, chia

Oříšky: mandle, para, arašídy, kešu

Oleje: kokosový, rybí, lněný, olivový, ostropestřcový, brutnákový, dýňový, kličkový, konopný, makový, pupalkový

Přidání olejů, ořechů a semínek v přiměřeném množství do psího jídelníčku poskytuje mnoho benefitů v podobě rozličných živin, vlákniny, vitamínů a esenciálních mastných kyselin. 

BARFOOD TIP:

Semínka a ořechy podávejte do stravy vždy rozemleté nebo nasekané - narušením tvrdého obalu maximalizujeme vstřebávání živin.

Upravená domácí strava v kombinaci s B.A.R.F.

Obilné a bezlepkové výrobky: ovesné vločky, quinoa, extrudované výrobky, pohanka, jáhly, kuskus, těstoviny a rýže

Doplňky výživy: krill arktický - krunýřovka krillová, kelpa, pivovarské kvasnice, spirulina, silymarin - ostropestřec mariánský, yucca shigidera, psyllium, žraločí chrupavka, křemelina, taurin (kočky)

Mléčné výrobky: plnotučný tvaroh, bílý jogurt, kefír, cottage cheese, syrovátka, kozí a ovčí mléčné produkty včetně mléka

BARFOOD TIP:

Jedná se pouze o doplňky, které původní model B.A.R.F. biologicky vhodnou přirozenou stravu mění ve více domácí, upravenou stravu. Jejich používání není nutné.

BLOG|PREMIUM

BARFOOD|SOCIALS